Calciomercato: Fabula e Kosovës, nga lufta deri tek ëndrra për Euro 2020

Ueb faqja e njohur italiane Calciomercato ka publikuar një shkrim për Kosovën në rubrikën e tyre të veçantë “Momente gëzime”.

Në një futboll tani pa shembuj për tu ndjekur, por gjithnjë e më shumë i bazuar në para dhe ekonomi.

Kjo faqe ka zgjedhur një mënyrë që t’i ofrojë fansat e futbollit më afër sportit më të bukur në botë , të lidhur me fushën e lojës, por jo vetëm, por edhe me mediat sociale, me nisma bamirësie dhe histori për të treguar.

Futbolli është lumturi, futbolli është pasion, futbolli është “Momente gëzime”, shkruan Calciomercato, duke e përshkuar Kosovën.

“Euro 2020 për Kosovën është një ëndërr që sigurisht mund të bëhet realitet”, ka thënë Bersant Celina, një futbollist kosovar me nënshtetësi norvegjeze, mesfushor Swansea Cityt dhe Kosovës, ekip që ka lindur në mars 2014.

Epo, renditja e Grupit A për kualifikimet për Euro 2020 vijon: Anglia e para me 15 pikë, Çekia e dyta në 12 dhe Kosova e treta, me vetëm një pikë më pak, kur janë edhe dy ndeshje, shkruan Calciomercato.