Author Archives: admin

Mahmut Ferati mbi gurë duke e kënduar ezanin

Mahmut Ferati është këngëtar i njohur i muzikës popullore. Rrjedh prej një familje 7 antarëshe, kanë qenë 4 vëllezër dhe një motër. Ai, mësimet e para muzikore i ka marrë nga vëllai i tij tashmë i ndjerë, Murtezan Ferati, i cili ishte këngëtar i talentuar, të cilit Mahmuti donte shumë ti ngjante, shkruan “Kosovarja”. Në klasën e tretë ka filluar ...

Lexo më shumë »

Vaksina e koronavirusit/ Tre variante po provohen tek njerëzit

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) deklaroi se shtatëdhjetë vaksina të koronavirusit janë në zhvillim në të gjithë botën, por tre versioni janë tashmë në prova klinike. Sipas OBSH, të parët në liste janë CanSino Biologics Inc, në Hong Kong dhe Instituti i Bioteknologjisë i Pekinit, të cilët së bashku po zhvillojnë një vaksinë eksperimentale, e cila është në fazën e ...

Lexo më shumë »

Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik

Një grup femrash në Londër, u kap nga policia teksa bënin një piknik, pavarësisht se koronavirusi po gjen terren gjithnjë dhe më shumë në Britaninë e Madhe. Ditët e fundit, britanikët janë parë duke thyer karantinën dhe kanë dalë “plazheve” dhe “lëndinave”, por kjo ka ndodhur edhe pse temperaturat kanë qenë të larta. Së fundmi, meterologët kanë parashikuar ulje të ...

Lexo më shumë »

Deputeti suedez jep 200 euro për Kosovën

Magnus Jacobson, deputeti i Suedisë, i është bashkuar diasporës që po kontribuojnë në thesarin e shtetit për të ndihmuar krizën e pandemisë. Këshilltari i ministrit të Jashtëm dhe Diasporës Glauk Konjufca, Ilir Kërçeli, ka publikuar transferrin banker duke e falënderuar atë, njofton Klan Kosova. “Deputeti i Parlamentit të Suedisë, Z. Magnus Jacobson ka dhuruar 200 euro për të ndihmuar Kosovën ...

Lexo më shumë »

Kosova nga një krizë virusi në krizë ekonomike

Kosova është në krizë ekonomike, por pas pandemisë të shkaktuar nga virusi COVID-19, do të futet në një krizë edhe më të thellë, thonë ekspertë të fushës së ekonomisë. Kosova e cila ka pasur një rritje ekonomike mesatarisht rreth 4 për qind ka qenë e pamjaftueshme për të zbutur papunësinë dhe problemet ekonomike dhe sociale. Pas pandemisë së Coronavirusit, problemet ...

Lexo më shumë »

Xeni tregon se si e dërguan në polici pasi nuk iu përmbajt rregullave

Këngëtari i mirënjohur Shkëlzen Jetishi, i njohur si Xeni në emisionin Oxygen në Klan Kosova ka treguar për rastin e paraqitjes në polici gjatë kohës që ishte në karantinë. Ai tha se edhe pse kishte urdhër për vetizolim e kishte thyer sepse nuk kishte mundur të qëndrojë mbyllur për kohë të gjatë. “Kisha dal për të ecur në Shkugëz edhe ...

Lexo më shumë »

27 raste të reja me COVID-19, Prishtina futet në karantinë

Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar 27 rastet e reja me COVID-19 në Kosovë. Sipas njoftimit, 20 nga to janë në kryeqytet. Me këtë rast Prishtina do të vendoset në izolim. “Pas konfirmimit nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të 27 rasteve të reja pozitive sot në Kosovë me SARS-Cov-2, prej të cilave 20 në Prishtinë, Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, ...

Lexo më shumë »

Këto janë benefitet e margarinës Floil

Fatkeqësisht jo të gjitha margarinat që janë janë njësoj nga ana e cilësisë që i ofrohet konsumatorit. Por, ajo që e dallon margarinën Floil nga margarina të tjera është përmbajtja e lartë e yndyrës. Dhe natyrisht që Floil ka traditën e cilësisë së mirë që tashmë e ka dëshmuar. Por jo vetëm kaq, nga përdorimi i margarinës organizimi juaj ka ...

Lexo më shumë »

Patrisi e dëshmon sërish që është i lumtur me Tunën

Jo rrallë këngëtarja e njohur Altuna Sejdiu ka qenë pjesë e thashethemeve sa i përket jetës private. Kohëve të fundit u përfol që raporti i saj me bashkëshortin Patris Berisha nuk është i mirë, shkruan “Kosovarja”. Madje pas shkuarjes së Patrisit në Amerikë u bënë spekulimet se ai dhe Tuna nuk janë më bashkë. E nuk ka vonuar reagimi i çiftit ...

Lexo më shumë »

Edona Llalloshi vjen ‘pa ngjyra’

Pozat e saj si të një 18 vjeçareje nuk mungojnë nga Edona Llalloshi, shkruan “Kosovarja”. Ndonëse karriera e saj në fushën e muzikës është e gjatë dhe e bujshme, këngëtarja arriti ti ruaj linjat trupore duke u shfaqur përherë në formë. Edona është dalluar gjithmonë për elegancën, për stilin unik dhe besnikërinë ndaj publikur si për nga muzika ashtu edhe ...

Lexo më shumë »