Author Archives: admin

Calciomercato: Fabula e Kosovës, nga lufta deri tek ëndrra për Euro 2020

Ueb faqja e njohur italiane Calciomercato ka publikuar një shkrim për Kosovën në rubrikën e tyre të veçantë “Momente gëzime”. Në një futboll tani pa shembuj për tu ndjekur, por gjithnjë e më shumë i bazuar në para dhe ekonomi. Kjo faqe ka zgjedhur një mënyrë që t’i ofrojë fansat e futbollit më afër sportit më të bukur në botë ...

Lexo më shumë »

“Nëse gjyshja do të vendoste ndryshe, unë nuk do të mund ta tregoja këtë histori”: U rrit nga babai me sindromën Down, i riu rrëfen për jetën e tij

Kur jeni fëmijë, dashuria dhe mbështetja që merrni nga prindërit tuaj bëhen një nga gjërat më të rëndësishme në jetën tuaj. Por a mund ta imagjinoni se si do të ishte sikur secili nga prindërit tuaj të kishte sindromën Down? Sader Issa, një 21-vjeçar nga Siria, ndan atë që ndjen derisa kujton jetën e tij në rrethana të tilla dhe ...

Lexo më shumë »

Një përrallë e vërtetë! Bebe Rexha vjen tejet e veçantë në klipin e ri “You Can’t Stop The Girl”

Ashtu siç edhe kishte paralajmëruar, artistja shqiptare me famë ndërkombëtare, Bebe Rexha, ka publikuar klipin e saj më të ri “You Can’t Stop The Girl”. Kjo këngë është kolonë zanore e filmit “Maleficent: Mistress of Evil”, i cili është një nga filmat me pritshmëritë më të mëdha këtë vit. Bebe Rexha në klipin e ri “You Can’t Stop The Girl” (Foto: ...

Lexo më shumë »

Njohësit e çështjeve të sigurisë: Shtyrja e votimit për aplikim në INTERPOL, pasojë e lobimit të dobët të Qeverisë dhe MPJ-së

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar shtyrjen e votimit të Kosovës për anëtarësim në INTERPOL vitin e ardhshëm. Sipas njoftimit për media, Haradinaj e ka marrë këtë vendim për shkak të rrethanave të krijuara në vend. “Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, duke marrë parasysh rrethanat e krijuara, bazuar në kompetencat e tij si ...

Lexo më shumë »

Pija që ju ndihmon ta shmangni sulmin në zemër

Vdekjet nga sulmet e zemrës janë rritur për herë të parë në 50 vite, sipas Fondacionit Britanik të Zemrës. Kjo është për shkak të ngadalësimit të përmirësimit në shkallën e vdekjes, kombinuar me rritjen e popullsisë, transmeton Telegrafi. Sulmet në zemër janë shkaktarë i madh i vdekjeve në të gjithë botën dhe janë emergjencë serioze shëndetësore. Kur furnizimi me gjak ...

Lexo më shumë »

Ushqimi i cili forcon muskujt më shumë se cilido suplement tjetër

Suplementet mund të jenë të mirë për zbutjen e problemeve shëndetësore, por assesi si hap i parë Shumica e suplementeve të cilat tani janë të qasshme në treg kanë efekt më të dobët se ushqimi të cilin mund ta gjejnë në treg. Bashkë me këtë, ky është solucioni më i lirë dhe më i shijshëm, transmeton Telegrafi. Nutricionistët këshillojnë të ...

Lexo më shumë »

Kuptimi për humor trashëgohet nga babai

Nëse babai ka sy të errët nga e ëma, është shumë e sigurt që fëmija do të “marrë” ngjyrën e tij Veç kësaj, buzët e plota kryesisht trashëgohen nga babai, bash si edhe struktura dhe vëllimi i flokëve. Trashëgohet edhe rreziku nga sulmi në zemër, transmeton Telegrafi. Cili gjen i babait me siguri do të “kopjohet” te fëmija? Kuptimi për ...

Lexo më shumë »

Kujdes! As sheqernat natyralë nuk janë të parrezikshëm

Fruktoza lidhet me sëmundjet e zemrës dhe veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin As sheqernat natyralë nga pemët nuk janë tërësisht të padëmshëm, siç mendohet zakonisht, transmeton Telegrafi. Fruktoza e njohur mirë lidhet me sëmundjet e zemrës dhe të veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin, theksojnë shkencëtarët e Universitetit Bandor nga Wales. Ndryshe, fruktoza në vend të sheqerit ...

Lexo më shumë »

Google Pixel Watch do të lansohet javën e ardhshme, sugjeron raporti

Nikkei Asian Review dje parashikoi që Google do të lansoj një telefon 5G në ngjarjen e tyre Pixel 4 javën e ardhshme.  I njëjti raport, duke përmendur përsëri burime (pa emër) të njohura me çështjen, gjithashtu sugjeron që eventi i Pixel 4 së javës së ardhshme do të shohë gjithashtu një orë të mençur Pixel Watch duke u zbuluar.  Ora ...

Lexo më shumë »

WhatsApp do të sjell mesazhet ‘vet-shkatërruese’ së shpejti

Mesazhet vetë-shkatërruese janë shumë të dobishme kur bëhet fjalë për shkëmbimin e informacionit të ndjeshëm.  Ju mund ta keni parë këtë veçori në Telegram dhe disa aplikacione të tjera të mesazheve. Sidoqoftë, për WhatsApp, do të jetë një shtesë e rëndësishme kur të arrijë. WABetaInfo vuri re këtë shtesë. Aktualisht është në fazën e zhvillimit dhe do të lansohet shpejt ...

Lexo më shumë »