Author Archives: admin

Njohësit e çështjeve të sigurisë: Shtyrja e votimit për aplikim në INTERPOL, pasojë e lobimit të dobët të Qeverisë dhe MPJ-së

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar shtyrjen e votimit të Kosovës për anëtarësim në INTERPOL vitin e ardhshëm. Sipas njoftimit për media, Haradinaj e ka marrë këtë vendim për shkak të rrethanave të krijuara në vend. “Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, duke marrë parasysh rrethanat e krijuara, bazuar në kompetencat e tij si ...

Lexo më shumë »

Pija që ju ndihmon ta shmangni sulmin në zemër

Vdekjet nga sulmet e zemrës janë rritur për herë të parë në 50 vite, sipas Fondacionit Britanik të Zemrës. Kjo është për shkak të ngadalësimit të përmirësimit në shkallën e vdekjes, kombinuar me rritjen e popullsisë, transmeton Telegrafi. Sulmet në zemër janë shkaktarë i madh i vdekjeve në të gjithë botën dhe janë emergjencë serioze shëndetësore. Kur furnizimi me gjak ...

Lexo më shumë »

Ushqimi i cili forcon muskujt më shumë se cilido suplement tjetër

Suplementet mund të jenë të mirë për zbutjen e problemeve shëndetësore, por assesi si hap i parë Shumica e suplementeve të cilat tani janë të qasshme në treg kanë efekt më të dobët se ushqimi të cilin mund ta gjejnë në treg. Bashkë me këtë, ky është solucioni më i lirë dhe më i shijshëm, transmeton Telegrafi. Nutricionistët këshillojnë të ...

Lexo më shumë »

Kuptimi për humor trashëgohet nga babai

Nëse babai ka sy të errët nga e ëma, është shumë e sigurt që fëmija do të “marrë” ngjyrën e tij Veç kësaj, buzët e plota kryesisht trashëgohen nga babai, bash si edhe struktura dhe vëllimi i flokëve. Trashëgohet edhe rreziku nga sulmi në zemër, transmeton Telegrafi. Cili gjen i babait me siguri do të “kopjohet” te fëmija? Kuptimi për ...

Lexo më shumë »

Kujdes! As sheqernat natyralë nuk janë të parrezikshëm

Fruktoza lidhet me sëmundjet e zemrës dhe veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin As sheqernat natyralë nga pemët nuk janë tërësisht të padëmshëm, siç mendohet zakonisht, transmeton Telegrafi. Fruktoza e njohur mirë lidhet me sëmundjet e zemrës dhe të veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin, theksojnë shkencëtarët e Universitetit Bandor nga Wales. Ndryshe, fruktoza në vend të sheqerit ...

Lexo më shumë »

Google Pixel Watch do të lansohet javën e ardhshme, sugjeron raporti

Nikkei Asian Review dje parashikoi që Google do të lansoj një telefon 5G në ngjarjen e tyre Pixel 4 javën e ardhshme.  I njëjti raport, duke përmendur përsëri burime (pa emër) të njohura me çështjen, gjithashtu sugjeron që eventi i Pixel 4 së javës së ardhshme do të shohë gjithashtu një orë të mençur Pixel Watch duke u zbuluar.  Ora ...

Lexo më shumë »

WhatsApp do të sjell mesazhet ‘vet-shkatërruese’ së shpejti

Mesazhet vetë-shkatërruese janë shumë të dobishme kur bëhet fjalë për shkëmbimin e informacionit të ndjeshëm.  Ju mund ta keni parë këtë veçori në Telegram dhe disa aplikacione të tjera të mesazheve. Sidoqoftë, për WhatsApp, do të jetë një shtesë e rëndësishme kur të arrijë. WABetaInfo vuri re këtë shtesë. Aktualisht është në fazën e zhvillimit dhe do të lansohet shpejt ...

Lexo më shumë »

Spotify tani është në dispozicion edhe për Siri dhe Apple TV

Duket se Apple dhe Spotify, dy rivalë të mëdhenj në industrinë e muzikës, kanë nisur të sillen mirë mes vete. Pas dy muajsh, që kur u bë e ditur se Spotify nuk po mund të integrohet në iOS, tani është raportuar se versioni 8.5.26 i Spotify, tani është në dispozicion për disa pajisje të Apple Vetëm se duhet të specifikoni, ...

Lexo më shumë »

LDK-së nuk po i ngutet për koalicionin me Vetëvendosjen

Ndonëse në parim, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës janë pajtuar t’i nisin negociatat për formimin e koalicionit qeverisës, arritja e marrëveshjes duket të jetë ende mjaft larg. Kështu të paktën parashikojnë disa zyrtarë nga partitë në negociata, sidomos ata nga LDK-ja. Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu, konsideron se arritja e një marrëveshjeje me Lëvizjen Vetëvendosje ...

Lexo më shumë »

Mish pule i pjekur në skarë me misër aromatik

Propozim perfekt për ushqim të lehtë Përbërësit: – 1 kg kofshë pule me kocka dhe lëkurë;– 2 misra të mëdhenj;– 1 filxhan i vogël fletë të freskëta borziloku;– ½ e filxhanit të vogël fletë të freskëta mente;– 20 g parmezan të grirë në rende;– 1 thelb hudhre;– ¼ e filxhanit të vogël lëng limoni;– 2 lugë vaj ulliri ekstra i ...

Lexo më shumë »