Author Archives: admin

Djaloshi nga Prishtina tregon planin briliant se si për 60 sekonda mblodhi 700 euro mall falas

Loja shpërblyese 60 sekonda nga Interex pati për protagonist djaloshin nga Prishtina, Visar Berisha, i cili u bë sensacion në rrjetet sociale. Ditë më parë ai mori pjesë si fitues i lojës në Interex, duke arritur të mbledh mall falas në vlerë prej hiç më pak se 700 euro. Shkathtësia e tij u bë sensacion duke nxitur kurreshtje për strategjinë ...

Lexo më shumë »

Dinastia Safra – familja misterioze e bankierit më të pasur në botë

Joseph Safra është bankieri më i pasur në botë. Fjala “Safra” në gjuhën arabe do të thotë i verdhë ose flori. Dhe kjo ka kuptim. Sidomos përderisa familja e njohur është përfshirë në tregtinë e arit që nga koha e Perandorisë Osmane duke lehtësuar tregtinë në të gjithë Lindjen e Mesme. Të njohur për operacionet bankare të qëndrueshme, por edhe ...

Lexo më shumë »

Fushata zgjedhore i çon partitë në vizita te bizneset

Bizneset në Kosovë janë bërë destinacion i shpeshtë i vizitave të partive politike në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të 6 tetorit. Që nga momenti i shpalljes së zgjedhjeve dhe ende pa filluar fushata, pothuajse të gjithë kandidatët për kryeministër të Qeverisë së Kosovës kanë realizuar vizita te bizneset e ndryshme në kuadër të aktiviteteve të parafushatës zgjedhore. Gjatë ...

Lexo më shumë »

Disa hapa për të nisur një biznes të vogël

Të gjithë e dimë se të nisësh një biznes nuk është aq e thjeshtë sa të varësh një tabelë dhe të lajmërosh për të. Hapja e një kompanie kërkon punë kërkimore, planifikim, financim dhe shumë dokumente ligjorë. Por mënyra më e mirë për t’ia nisur mbarë është të bësh një plan biznesi, që përfshin mënyrën sesi një kompani do të ...

Lexo më shumë »

Çka ndodhi me Edona Zogun, moderatoren e njohur kosovare?

E njohur si spikerja më e bukur dhe tërheqëse në vend, madje dikush e quan edhe arsye pse i dëgjon lajmet ku i moderon ajo. Edona Zogu nisi karrierën fillimisht si spikere në KTV ku ajo u ngrit si emër dhe prezantuese lajmesh, kurse tani media në të cilën punon është shtëpia e dytë mediatike që po e zhvillon karrierën ...

Lexo më shumë »

Kelmendi: NISMA, jo vec zgjedhje por zgjidhja e vetme per vendin

Kandidajta për deputet nga rradhët e NISMA Socialdemokrate, Arbnore Kelmendi ne nje postim te saj ne facebook, ka vlersuar lart partinë nga e cila vjenë, ajo i eshtë drejtuar qytetarëve duke u thënë se NISMA Socialdemokrate me ne krye Fatmir Limajn si kryeministër, është jo veç si një zgjedhje, por tashmë si zgjidhja e vetme për vendin. Postimi i saj ...

Lexo më shumë »

E thotë zyrtari i LDK-së: Nëse me Vetëvendosjen nuk arrijmë marrëveshje, ja me kë e bëjmë Qeverinë e re

Kandidati për deputet në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka folur për preferencat e partisë së tij për koalicion pas zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetori Selmanaj ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, se “një shumicë e anëtarëve të Këshillit të Përgjithshëm kanë preferencë Lëvizjen Vetëvendosje, dhe PAN’in duan ...

Lexo më shumë »

Prokuroria jep detaje rreth rastit të gruas që u gjet e vdekur në ‘Ulpianë’

Sipas Prokurorisë, viktima dyshohet se ka rënë nga kati i katërt i një ndërtese, kurse identiteti i saj nuk është bërë i ditur.Rasti është raportuar në Polici sot rreth orës 9:30.Zëdhënësja e Policisë, Florie Ahmeti, tha se me të marrë informatën, njësitë e Policisë kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe ekipi mjekësor ka konstatuar se viktima është pa shenja ...

Lexo më shumë »

Fitore minimale e Romës ndaj Lecces

Roma e ka regjistruar fitoren e tretë në Serie A duke triumfuar si mysafir i Lecces (1-0) në ndeshjen e javës së gjashtë në kampionatin italian.Në gjysmën e parë nuk pati shumë raste shënimi, ashtu që kur skuadrat shkuan në pushim, rezultati mbeti i pandryshuar. Me të filluar fraksioni i dytë, Henrikh Mkhitaryan pranoi një harkim të mirë, mirëpo goditja ...

Lexo më shumë »