Author Archives: Nasi Oxha

Qeverinë e re me 19 ministri, 7 më pak se e para

Qeverinë e re të cilën do ta udhëheq lideri i LSDM-së, Zoran Zaev do të ketë 19 ministra, në vend të 26 sa janë tani. LSDM-ja do të ketë 11 ministra, tetë prej të cilëve me resor dhe tre zëvendëskryeministra që do të propozohen si ministra pa resor me kompetenca të caktuara. Përveç Zaevit si kryeministër, anëtarë të qeverisë do ...

Lexo më shumë »

657 gjoba për mosmbajtje të maskës në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut lidhur me masën e mosmbajtjes së mbrojtjes personale në fytyrë janë regjistruar 657 kundërvajtje. Ministria e Punëve të Brendshme  (MPB) edhe sot ka apeluar deri te qytetarët të respektojnë masat dhe protokollet e miratuara nga Qeveria me qëllim përballjen ndaj Kovid-19.

Lexo më shumë »

Talat Xhaferi sot zgjidhet kryetar i Kuvendit edhe për një mandat tjetër.

Udhëheqësi i Kuvendit Talat Xhaferi pritet që sot të konvokojë vazhdimin e seancës konstituive në të cilën duhet të zgjidhet kryetar i shtëpisë ligjdhënëse. Sipas marrëveshjes mes LSDM-së dhe BDI-së për koalicionin qeveritar dhe për shumicën parlamentare, kryetar i përbërjes së re të Kuvendit do të jetë Talat Xhaferi i cili edhe deri tani ishte në këtë funksion. Zgjedhjen e ...

Lexo më shumë »

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë Qeveria Hoti ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Nën udhëheqjen e kryeministrit Hoti, ekzekutivi ka shfuqizuar vendimin e datës 20 mars 2020 të qeverisë së kaluar Kurti për zbatimin gradual të reciprocitetit me Serbinë dhe vendimin e datës 30 maj 2020, ...

Lexo më shumë »

Ekspertët e sigurisë thonë se “Garda Vullnetare Shqiptare” është jo ekzistente – presioni mbi Kushtetuesen i papranueshëm

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ditë më parë bëri publik një e-mail kërcënues ndaj tij të ardhur nga një organizatë e quajtur “Garda Vullnetare Shqiptare”. Njohësit e çështjeve të sigurisë thonë se një organizatë e tillë deri më tani ka qenë e panjohur. Megjithatë vlerësojnë se çdo kërcënim nga kushdo qoftë duhet të merret me seriozitet dhe të trajtohet me ...

Lexo më shumë »

Udhëtari që u nxor i gjallë nga aeroplani i rrëzuar në Pakistan, tregon tmerrin që përjetoi në momentin e përplasjes

Aeroplani që u përplas në Pakistan, la 99 të vdekur, por në mesin e tyre arritën të shpëtonin dy udhëtarë. Zafar Masood është një nga të mbijetuarit, që u nxor i gjallë nga rrënojat, i cili tregoi tmerrin që pësoi në momentin e përplasjes së aeroplanit në një objekt banimi. “E tëra që shihja ishte tym dhe flakë, ndërsa dëgjoja ...

Lexo më shumë »

Shqipëri, namazi i Bajramit do të falet nëpër xhami

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (KMSH) ka njoftuar të gjithë besimtarët myslimanë se dita e parë e Fitër Bajramit është nesër, më 24 maj 2020. Ceremonia qendrore e Fitër Bajramit do të zhvillohet në xhaminë e “Kokonozit” (Pazari i ri) në Tiranë, ku do të jetë i pranishëm edhe kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Bujar Spahiu.Namazi i Fitër Bajramit këtë vit ...

Lexo më shumë »

Trafikoi një femër të mitur, arrestohet nga policia

Një person është arrestuar në Prishtinë, pasi që trafikoi një femër të mitur. Viktima është dërguar në strehimore, ndërsa i dyshuari pas intervistimit, me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin e Policisë së Kosovës. “Është arrestuar i dyshuar mashkull kosovar nën dyshimin se i njëjti ka trafikuar viktimën femër kosovare të mitur. Si prova materiale janë ...

Lexo më shumë »