Ballina

Qeverinë e re me 19 ministri, 7 më pak se e para

Qeverinë e re të cilën do ta udhëheq lideri i LSDM-së, Zoran Zaev do të ketë 19 ministra, në vend të 26 sa janë tani. LSDM-ja do të ketë 11 ministra, tetë prej të cilëve me resor dhe tre zëvendëskryeministra që do të propozohen si ministra pa resor me kompetenca të caktuara. Përveç Zaevit si kryeministër, anëtarë të qeverisë do ...

Lexo më shumë »

657 gjoba për mosmbajtje të maskës në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut lidhur me masën e mosmbajtjes së mbrojtjes personale në fytyrë janë regjistruar 657 kundërvajtje. Ministria e Punëve të Brendshme  (MPB) edhe sot ka apeluar deri te qytetarët të respektojnë masat dhe protokollet e miratuara nga Qeveria me qëllim përballjen ndaj Kovid-19.

Lexo më shumë »

Talat Xhaferi sot zgjidhet kryetar i Kuvendit edhe për një mandat tjetër.

Udhëheqësi i Kuvendit Talat Xhaferi pritet që sot të konvokojë vazhdimin e seancës konstituive në të cilën duhet të zgjidhet kryetar i shtëpisë ligjdhënëse. Sipas marrëveshjes mes LSDM-së dhe BDI-së për koalicionin qeveritar dhe për shumicën parlamentare, kryetar i përbërjes së re të Kuvendit do të jetë Talat Xhaferi i cili edhe deri tani ishte në këtë funksion. Zgjedhjen e ...

Lexo më shumë »

Shek Hallaçi

Jam gati i sigurte se nuk ju pelqej shqipfolsave pse jam me ALEANCËN për SHQIPTARËT Po jam edhe shume i sigurte se nuk me plas fare!! Disa njerëz kënaqen me gjëra matriale. Unë, dua vetëm qetësi ,ditë të lumtura dhe njerëz që të më Duan ashtu si dhe une i Dua dhe i Respektoj..!!!🤜🇦🇱🤛

Lexo më shumë »

Angelina Jolie: Kjo tragjedi më ka ndryshuar jetën

‘Kjo tragjedi më ka ndryshuar jetën’, kështu e ka cilësuar aktorja Angelina Jolie vdekjen e mamasë së saj. Dhe pse Marcheline Bertrand ka ndërruar jetë ajo e uron çdo vit për ditën e nënës. Edhe kësaj here Angelina ka bërë një dedikim prekës, shkruan Mirror. Marcheline e humbi betejën me kancerin në vezore, në vitin 2007. “Kam humbur nënën time ...

Lexo më shumë »

Gjermania lehtëson rregullat për Coronën

Edhe pse në Gjermani po lehtësohen rregullat kancelarja Merkel paralajmëroi që askush nuk duhet të flejë në dafina dhe të kujtojë se tani gjendja është e sigurt. Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord për lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve për pandeminë e koronavirusit. Pas diskutimeve Merkel tha në Berlin se sheshet e lojërave për fëmijë dhe institucione ...

Lexo më shumë »

Gold AG përfundon në Polici për shkak të këngës së fundit

Policia e ka marrë në pyetje reperin Gold AG për shkak të këngës së fundit, teksti i të cilit është reagim ndaj  ish-këshilltarit të kryeministrit Kurti, Shkelzen Gashit. Pak ditë pasi Gashi në emisionin Frontal të T7 foli për krimet që, sipas tij, i kanë kryer pjesëtarë të UCK’së, reperi Gold AG i ka kushtuar një këngë, që sipas Policisë, ...

Lexo më shumë »