Ekonomi

Danimarka miraton fillimin e punëve për tunelin nënujor për në Gjermani – do të kushtojë 7 miliardë euro

Deputetët danezë i kanë dhënë dritën e gjelbër ndërtimit të tunelit nënujor “Fehmarnbelt” i cili do të zvogëlojë kohën e udhëtimit midis vendit dhe Gjermanisë në vetëm disa minuta. Sipas Euronews, puna në anën daneze tani pritet të fillojë në 1 janar 2021, dhe tuneli – i njohur si lidhja Fehmarnbelt – tani parashikohet të hapet në mesin e 2029, ...

Lexo më shumë »

IPKO ka mirëpritur kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës dhe kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane

Drejtori i Departamentit të shitjes të IPKO-së Arianit Duraku, i ka njoftuar kryetarët e të dy odave ekonomike, Berat Rukiqin dhe Arian Zekën, me sfidat me të cilat po përballet IPKO në fushën e të bërit biznes gjatë kohës së pandemisë. Pavarësisht sfidave në tregun kosovar, si rrjedhojë e  masave të ndërmarra nga Qeveria e Republikës së Kosovës dhe mjedisit ...

Lexo më shumë »

Elkos – ETC e Ramiz Kelmendit ndihmon mësimin online me 460 laptop në vlerë mbi 100 mijë euro

Ish deputeti dhe ish- zv. kryeministri, president i ‘Elkos Group-Etc’, biznesmeni i njohur kosovar Ramiz Kelmendi sapo ka bërë të ditur se ka firmosur një donacion në vlerë mbi 100 mijë euro për dhurim të 460 laptop-ëve të rinj në mbështetje të mësimit online. Kelmendi ka bërë të ditur se shpërndarja do bëhet përmes komunave, në tërë territorin e Republikës ...

Lexo më shumë »

Rukiqi: Po negociojmë lehtësirat për bizneset që nuk kanë mundësi të paguajnë obligimet tatimore

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, deklaroi se 65% e kompanive në Kosovë kanë pësuar ndikim negativ, ndërsa 50% e kompanive vlerësohet se kanë pësuar ndikim shumë negativ nga situata e krijuar nga pandemia COVID-19. Sipas tij, të gjithë sektorët e kanë pësuar por me theks të veçantë sektorët që janë mbyllur që nga dita e parë. Rukiqi, ...

Lexo më shumë »

Kurti: Pakoja Fiskale Emergjente është e mjaftueshme, ata që po kritikojnë po e pengojnë rritjen e buxhetit të kësaj pakoje

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti një konferencë për media ka folur për Pakon Fiskale Emergjente të krijuar nga Qeveria. Kurti ka thënë se kemi vendosur për një Pako Fiskale Emergjente e cila është dizajnuar për të arritur disa qëllime. “Të ofrojë ndihmë financiare shtesë për shtrat më të varfra të shoqërisë gjatë pandemisë COVID-19 Të ndihmojë bizneset në mbulimin e ...

Lexo më shumë »

Themelohet Grupi koordinues për adresimin e çështjeve ekonomike dhe problemeve që ka sektori privat, si pasojë e pandeminë COVID-19

Sot është themeluar Grupi koordinues për trajtimin dhe adresimin e çështjeve ekonomike dhe problemeve që ka sektori privat për pasojë e pandemisë COVID-19. Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti sot kryesoi mbledhjen e XI-të të Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. Kryeministri në detyrë, Albin Kurti tha see “ka një lidhje direkte mes shëndetit të qytetarëve dhe shëndetit ...

Lexo më shumë »

Kompania kosovare “Formon” prezanton ventilatorin për frymëmarrje VentCore

Innovation Centre Kosovo (ICK), ka njoftuar se kompania kosovare (Formon) ka krijuar ventilatorin për frymëmarrje (respirator) i cili mund të përdoret në raste urgjente nga pacientët e infektuar me koronavirus. Në njoftim thuhet se VentCore është pajisje lehtë e prodhueshme, përfshirë edhe pjesët të cilat mund të prodhohen me priterët 3D nga Formon. “Idea ka lindur nga mungesa e respiratorëve në ...

Lexo më shumë »

Mediat ndërkombëtare shkruajnë për kompaninë nga Kosova që do të prodhojë ventilatorë me printerët 3D

Kompania “Formon” në Prishtinë është duke ndërtuar ventilatorë me pajisjet e printerëve 3D, për të ndihmuar pacientët me coronavirus. Me më shumë se gjysmën e pjesëve të prodhuara nga printerët 3D, modeli synon të automatizojë funksionimin e maskave BVM (maskë valvulash me qese), në një mënyrë që nuk do të kushtojë shumë.“Mendoj që ka ardhur koha të bëhemi kreativë, dhe ...

Lexo më shumë »

Mustafa: Përkrahja për prodhuesit e fidanëve, siguron produkte cilësore në tregun vendor

Ministri në detyrë i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa ka vazhduar vizitat në terren, për të qenë sa më afër fermerëve vendor pas situatës së krijuar në vend. Gjatë ditës së sotme, Mustafa i shoqëruar edhe nga Kryetari i Komunës së Mamushës, Abdulhadi Krasnic, përfaqësues të Shoqatave Bujqësore, kanë vizituar prodhuesit e fidanëve dhe kultivuesit e perimeve në ...

Lexo më shumë »

Kryeministri italian pritet edhe nga presidenti Meta

[pl_row] [pl_col col=12] [pl_text] Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta priti sot në një takim Kryeministrin e Republikës së Italisë, Giuseppe Conte. Kreu i shtetit shqiptar vlerësoi partneritetin strategjik me Italinë dhe falenderoi për mbështetjen e vazhdueshme që Italia i ka dhënë Shqipërisë ndër vite në proceset e integrimit euro-atlantik të vendit. Duke falenderuar për angazhimin konstant të Italisë ...

Lexo më shumë »