Shëndetësi

Mungesë e rrezikshme e melatoninës: Përse është e rëndësishme të flini në errësirë të plotë?

Është konstatuar edhe që sasia e mjaftueshme e këtij hormoni ndikon në humor të mirë, ndërsa mungesa e tij çon deri në shqetësim, lodhje dhe humor të keq Konsiderohet edhe që melatonina pengon sulmin në zemër të shkaktuar nga stresi, në atë mënyrë që zvogëlon prodhimin e kortikosteroideve, të cilat mund të dëmtojnë muskulin e zemrës… Sot jemi larguar shumë ...

Lexo më shumë »

Doktori paralajmëron të gjithë ata me alergji që gjatë pandemisë së coronavirusit të mos përdorin spreje për hundë

Disa mjekë në botë pyesin a janë sprejet për hundë dhe për shpëlarje të hundës aktualisht tretmanë më adekuatë për personat të cilët vuajnë nga alergjia për shkak të brengosjes që pikërisht mund të mbajnë gjatë coronavirusin në hundë – Ata të cilët janë alergjikë në polen, jashtë teshtijnë, u rrjedh hunda, u kruhen sytë dhe shpesh u mbyllen hundët ...

Lexo më shumë »

Pija që ju ndihmon ta shmangni sulmin në zemër

Vdekjet nga sulmet e zemrës janë rritur për herë të parë në 50 vite, sipas Fondacionit Britanik të Zemrës. Kjo është për shkak të ngadalësimit të përmirësimit në shkallën e vdekjes, kombinuar me rritjen e popullsisë, transmeton Telegrafi. Sulmet në zemër janë shkaktarë i madh i vdekjeve në të gjithë botën dhe janë emergjencë serioze shëndetësore. Kur furnizimi me gjak ...

Lexo më shumë »

Ushqimi i cili forcon muskujt më shumë se cilido suplement tjetër

Suplementet mund të jenë të mirë për zbutjen e problemeve shëndetësore, por assesi si hap i parë Shumica e suplementeve të cilat tani janë të qasshme në treg kanë efekt më të dobët se ushqimi të cilin mund ta gjejnë në treg. Bashkë me këtë, ky është solucioni më i lirë dhe më i shijshëm, transmeton Telegrafi. Nutricionistët këshillojnë të ...

Lexo më shumë »

Kuptimi për humor trashëgohet nga babai

Nëse babai ka sy të errët nga e ëma, është shumë e sigurt që fëmija do të “marrë” ngjyrën e tij Veç kësaj, buzët e plota kryesisht trashëgohen nga babai, bash si edhe struktura dhe vëllimi i flokëve. Trashëgohet edhe rreziku nga sulmi në zemër, transmeton Telegrafi. Cili gjen i babait me siguri do të “kopjohet” te fëmija? Kuptimi për ...

Lexo më shumë »

Kujdes! As sheqernat natyralë nuk janë të parrezikshëm

Fruktoza lidhet me sëmundjet e zemrës dhe veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin As sheqernat natyralë nga pemët nuk janë tërësisht të padëmshëm, siç mendohet zakonisht, transmeton Telegrafi. Fruktoza e njohur mirë lidhet me sëmundjet e zemrës dhe të veshkave, demencinë, hipertensionin, madje edhe me kancerin, theksojnë shkencëtarët e Universitetit Bandor nga Wales. Ndryshe, fruktoza në vend të sheqerit ...

Lexo më shumë »