Emigrantët e bllokuar në det, presin të dëshpëruar portin e BE-së

Gjermania tha të martën se mund të marrë disa prej 300 emigrantëve të shpëtuar në Mesdhe në javët e fundit, por dhjetëra të tjerë, duke përfshirë pesë fëmijë, mbetën të bllokuar në det pa asnjë vend evropian që ofron një port për t’i pritur.

Sea-Watch 3, një anije e drejtuar nga një grup humanitar gjerman, shpëtoi 32 vetë nga një varkë e pasigurt jashtë brigjeve të Libisë më 22 dhjetor dhe një tjetër bamirëse gjermane, Sea-Eye, shpëtoi 17 të tjerë më 29 dhjetor.

Anijet, që mbajnë 49 persona në total, kanë mbetur në brigjet e Maltës për ditë të tëra. Ekipet e anijeve kanë shprehur shqetësimin për gjendjen mentale të emigrantëve, të përkeqësuar nga moti i keq dhe sëmundja e mushkërive.

“Fëmijët, ata janë të sëmurë … dhe nuk po flenë dot gjumë për shkak të valëve. Ne po vdesim ngadalë në këtë vend”, tha Diamond, një njeri nigerian i shpëtuar nga Sea-Watch 3, i cili nuk pranoi të jepte mbiemrin e tij.

Malta, shteti më i vogël i Bashkimit Evropian, po kërkon nga partnerët të marrin disa prej emigrantëve, duke përfshirë edhe 249 persona të tjerë, të cilët janë marrë nga anijet e marinës malteze në javën e fundit të vitit 2018.

“Rezultati i vetëm i qëndrueshëm është një zgjidhje në mbarë Evropën”, tha Kim Heaton-Heather, kreu i misionit të Sea-Watch 3, për Reuters në anije. “Gjithkush po përpiqet të heqë qafe përgjegjësinë e tyre”.

Gjermania është e gatshme të marrë 50 emigrantë, përderisa edhe vendet e tjera evropiane gjithashtu po marrin pjesën që u takon, tha të martën Ministri i Brendshëm Horst Seehofer. Hollanda kishte treguar gjithashtu se ishte e gatshme të mirëpriste disa.

Qeveria e Italisë është ndarë në këtë çështje, me ministrin e brendshëm të linjës anti-imigrante Matteo Salvini, që refuzon të strehojë një emigrant të vetëm, ndërsa kryeministri Giuseppe Conte ofrohet për të marrë një pjesë të vogël nëse Malta i lejon anijet të ankorohen.

Bisedimet për të shpërndarë emigrantët janë në vazhdim “dhe qeveria malteze dëshiron t’i shohë ato të përfunduara në orët e ardhshme”, tha qeveria e Maltës në një deklaratë.

“Një zgjidhje afatgjatë evropiane për çështje të ngjashme në të ardhmen duhet të jetë një prioritet në mënyrë që të shmanget një përsëritje e cila e ngarkon edhe më shumë një shtet anëtar, si Malta, i cili gjithmonë i përmbahet detyrimeve të tij”, tha ai.

Pasi Salvini mbylli portet e Italisë për anijet e migracionit në qershorin e kaluar, komisionit ekzekutiv të BE-së shpesh i është dashur të kryejë negociata të gjata me shtetet anëtare për të ndarë të ardhurit e rinj, përpara se anijet e shpëtimit të lejohen të ankorohen.