Monthly Archives: February 2019

Mësuesja Xufe Gashi nga Obiliqi ka nevojë për ndihmë, i nevojiten 70 mijë euro për shërimin e kancerit ( SHPERNDAJE)

Deri para një viti gjithçka po shkonte mbarë në familjen e mësueses Xufe Gashi nga Kijeva, e martuar në qytetin e Obiliqit, ku edhe jepte mësim në shkollën “Ibrahim Rugova”. Xufa nënë e tre fëmijëve (Argjira, Artasi dhe Loriku) bënte një jetë normale dhe çdo gjë po i shkonte mbarë derisa u diagnostikua me kancer, çka u detyrua të lë ...

Lexo më shumë »

Çka ndodh në Mushtisht kur bëhen bashkë gjashtë motrat Mustafa?

Motrat Mustafa janë shumë të lidhura me njëra tjetrën. Të gjashtat kanë një marrëdhënie të shkëlqyer dhe shpesh mblidhen së bashku në shtëpinë e madhe, shkruan “Kosovarja”. Më të njohurat mes motrash pa dyshim që janë Safetja e Sahidja, të cilat janë në skenë prej shumë vitesh. Motrat Mustafa janë nga Mushtishti dhe thonë se kënaqësinë më të madhe e ...

Lexo më shumë »

Albatrit Muçiqi flet më në fund për raportin me babain e tij

Fillimisht e njohëm Nysretin, e më pas Albatritin. Dardha po që pikë nënë dardhë. E, ku tjetër? Rrugën e Nysretit e të Meritës e trasoj edhe i biri, Albatriti, i cili tashmë është nje nga këngëtarët e njohur te muzikës. Albatrit Muçiqi e ka pasur gjithë mbështetjen e familjes për të ecur tutje në muzikë, shkruan “Kosovarja”. Albatriti ka treguar ...

Lexo më shumë »

Këto janë ushqimet që mbrojnë dhëmbët tuaj

Buzëqeshja juaj është gjëja e parë që njerëzit shohin. Nëse doni që të keni dhëmbë të bardhë dhe të bukur atëherë bëni. Ushqimet gjithashtu kanë shumë përfitime për trupin tuaj, dhe për dhëmbët. por ju nuk mund të jeni të vetëdijshëm për përparësitë që mund të kenë për dhëmbët tuaj. Lexoni më poshtë se cilat ushqime duhet të hani për ...

Lexo më shumë »

Pini lëng të karotës çdo ditë për ta ulur shtypjen e gjakut

Shtypja e lartë e gjakut, njohur ndryshe edhe si hipertensioni, shpeshherë mund të lihet pa u diagnostikuar sepse nuk zhvillohen gjithmonë simptoma. Mënyra më e sigurt për ta ditur nëse e keni këtë sëmundje është duke e kontrolluar rregullisht shtypjen e gjakut, transmeton Telegrafi. Nëse kjo nuk trajtohet, mund të shpie në probleme më serioze shëndetësore – si sulmet e ...

Lexo më shumë »

Ramushi bëhet romantik për Shën Valentin, i dhuron buqetë me lule dhe gostit Anitën në “Ditën e të Dashuruarve”

Ramushi tregohet romantik për Shën Valentin Sot (e enjte) në mbarë botën festohet 14 shkurti, e njohur ndryshe si “Dita e të dashuruarve”. Në këtë ditë, shumë prej çifteve zgjedhin të festojnë së bashku, duke uruar dhe bërë dhurata ndaj njëri-tjetrit Duket se në një ditë si kjo, kujdes ka kushtuar edhe kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, i cili ka ...

Lexo më shumë »