Kosove

Bahtiri: Ka ardhur koha të korrigjohet e padrejta që i është bërë qytetarëve të Mitrovicës

Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka folur rreth peticionit për bashkimin e Mitrovicës. Ai ka treguar se peticionin me nënshkrime e ka dorëzuar tek kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Bahtiri ka thënë se peticionin e kanë nënshkruar mbi 16 mijë qytetarë. Bahtiri ka treguar në emisionin “DPT Te Fidani”, në televizionin T7, se gjatë takimit me ...

Lexo më shumë »

Mustafa: Në asnjë variant nuk bëhemi pjesë e Qeverisë!

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se partia e tij në asnjë variant dhe me asnjë kusht s’do të bëhet pjesë e qeverisë Haradinaj. Mustafa në një status në Facebook ka bërë me dije se LDK nuk ka ndryshuar qëndrim. “LDK në asnjë variant dhe me asnjë kusht nuk bëhet pjesë e kësaj Qeverie. Nuk bëhet ...

Lexo më shumë »

Labi trondit Brukselin me një premtim për liberalizimin e vizave

Këngëtari deputet në Kuvendin e Kosovës, Labinot Tahiri, pas dorëzimit të pasaportave, ka marrë edhe një vendim, si shenjë e solidarizimit me qytetarët për mosliberalizimin e vizave. Pasi që kishte premtuar se nuk do të udhëtonte jashtë shtetit, Tahiri ka postuar një ‘story’ në rrjete sociale, përmes së cilës ka treguar se nuk do t’i presë flokët dhe mjekrën derisa ...

Lexo më shumë »

Amerika kërcënon Kosovën për taksën

Amerika nuk do ta tolerojë taksën ndaj prodhimeve të Serbisë, njofton Klan Kosova. Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Departamenti i Shtetit, ua kanë bërë me dije autoriteteve kosovare se tarifa duhet të hiqet sa më parë. Klan Kosova ka siguruar mesazhin prej tetë pikash, ku thuhet se taks është vendosur pa asnjë konsultim me SHBA-të, derisa shprehet zhgënjimi i thellë ...

Lexo më shumë »

Përfundon greva e minatorëve të Trepçës

Minatorët e kombinatit “Trepça”, janë kthyer në vendet e tyre të punës, pas grevës që zgjati një javë në kërkim të plotësimit të kushteve të parashtruara. Lajmin e ka bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Sindikatës së Minatorëve, Shyqri Sadiku. Sadiku tha se është arritur një marrëveshje e përkohshme me ministrin e Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë ...

Lexo më shumë »

VIDEO: Si i marrin shitësit e dyqaneve paratë për policinë?

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” sonte transmetoi hulumtimin ekskluziv të lidhjes së policisë në veri të Kosovës me kontrabandistët. Në emision mund të shihni pamjet që ka realizuar ekipi i DNK-së për gjashtë muaj rresht sa është hulumtuar rasti. Për të kaluar një furgon i mbushur me mallra të kontrabanduara, nëpër rrugët dytësore të veriut të Kosovës duhet të bëhet një ...

Lexo më shumë »

Kreu i diplomacisë së Gjermanisë Maas do të angazhohet për liberalizimin e vizave ndaj Kosovës

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli u takua në Berlin me homologun gjerman Heiko Maas. Në fokus të bisedimeve ishte çështja e liberalizimit të vizave dhe e ardhmja e dialpogut me Serbinë. Ministri i jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas (SPD) tha në konferencën e shtypit (10.01), pas takimit me homologun kosovar, Behgjet Pacolli, se e mbështet liberalizimin e vizave ...

Lexo më shumë »

Ahmeti: Presidenti ka kohë deri të premten për të dorëzuar dokumentacionin për dialogun

Delegacioni shtetëror i Kosovës për dialogun me Serbinë i ka dërguar dje kërkesë presidentit për marrjen e dokumentacionit lidhur me këtë çështje. Këtë e ka bërë të ditur njëri nga dy kryesuesit e ekipit, Shpend Ahmeti, dhe sipas tij, Presidenti Hashim Thaçi ka kohë deri të premten që të dorëzoj materialin e kërkuar. Thotë se presidenti duhet ta kuptojë që ...

Lexo më shumë »

Vetëvendosja akuzon Veselin se po e mban “të bllokuar” raportin për marrëveshjet e Brukselit

Lëvizja Vetëvendosje po pretendon se kryeparlamentari, Kadri Veseli po e mban “të bllokuar”, Raportin e qeverisë për Marrëveshjet e Brukselit. Në një postim në rrjetin social Facebook, partia e Albin Kurtit shkruan se sot janë bërë gjashtë muaj që kur ky raport kishte arritur në duart e deputetëve. “Gjashtë muaj u bënë sot prej kur Raporti i Qeverisë së Kosovës ...

Lexo më shumë »