Kulture

Fotografitë e preshevarit që po i bien në sy botës

Koleksioni i fotografive me hënën dhe me poçet elektrike po shihen si art i përjetshëm, i cili po vazhdon të ngjallë interesimin e publikimit në revista, në televizione dhe në ekrane gjigante kudo nëpër botë. Janë këto ide që artistin preshevar Adrian Limani po e bëjnë një nga më të përfolurit dhe më të vlerësuarit në fushën e fotografisë, shkruan ...

Lexo më shumë »

Izet Shala: Gitara

Këngën Na mësoi Gitara. Të  bashkuar për Liri Kadri Zeka ,Vëllëzrit Gërvalla,  Nuhi Berisha e Rexhep Mala. Këndonin  bodrumeve të qyteteve Ku lehatarët grryenin eshtrat e pakuptim të kohës Ata, kërkonin gitaren e humbur, humbëtirave të tokës dardane Natën korb dhe ditën e përhitur Nga lazdranët e nëntokës buzëmbrëmjes, Nga pleqët me duar të qara dhe mjekërrthinjur Kërkonin Gitaren Të  bashkuar për Liri ...

Lexo më shumë »

Sapo doli nga shtypi libri më i ri,”Falë i qofshim Kosovës”, i politologes dhe veprimtares, Elife Luzha

“Libri Falë i qofshim Kosovës”, libër  i zonjës Luzha, është botuar nga shtëpia botuese “Faik Konica“ në Prishtinë. Libri përmban shkrime publicistike të ndara në dy pjesë. Pjesa e parë titullohet “Kalvar Vuajtjesh“, e cila në përgjithësi temë bosht ka gruan shqiptare dhe problemet me të cilat ballafaqohet gruaja shqiptare. Pjesa e dytë titullohet “Nëpër Erërat e Kohërave“, në të ...

Lexo më shumë »

Monografia, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit”

Sot, këtu para jush,  flas në emër të kolegjiumit të Redaksisë së botimit të parë të librit, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit” meqë lënda e prezantuar në të, është prodhim i një grupi të autorëve, ku  secili në mënyrën e vetë ka dhënë kontribut të çmuar në hartimin e këtij libri. Me këtë rast përkujtojmë me pitet e nderim, ...

Lexo më shumë »

Ahmet Qeriqi: Sot të gjitha rrugët, venë e vinë, në Reçak

Kanë kaluar dy mileniume nga shqiptimi për herë të parë, (me sa dimë ne) i fjalisë me domethënie historike: Të gjitha rrugët e botës qojnë në Romë. Prej atëherë e deri sot, mbase edhe më herët, datat e shënuara të historisë njerëzore, na sjellim në kujtesë të kaluarën, dhe, në  një ditë të caktuar, na mobilizojmë të takohemi në vendet ku ...

Lexo më shumë »

I thjeshti Xhevdet Bajraj, poeti pa superpozim

Leonard Veizi Duket sikur në libraritë e Shqipërisë, vëllimet poetike me titujt elegantë e kopertina joshëse, kanë mbetur në vendin e suvenireve, të paprekura. Prurjet janë aq të shumta sa duken si masë pa mbarim. Pyetja vetëm një: A lexohet poezi sot? Situata bëhet edhe më e vakët po të mendosh se jetën tonë të përditshme, shumë të rëndomtë e ...

Lexo më shumë »

Isa Boletini, për Daily Telegraph (1913): Gjithë jetën time, deri në çlirim apo në vdekje, unë do të luftoj serbët, grekët, malazezët…

Gazeta franceze, “Journal des débats politiques”, ka botuar të mërkurën e 7 majit 1913, në faqen e dytë, një shkrim në lidhje me intervistën e patriotit shqiptar, Isa Boletini, dhënë në Londër për prestigjiozen Daily Telegraph. Shkrimin mund ta gjeni të plotë, më poshtë. “Isa Boletini dhe problemi shqiptar Isa Boletini, patrioti shqiptar, armiku i betuar i serbëve dhe grekëve, ...

Lexo më shumë »

Cate Blanchett: Teatrin e shoh si provokim

I ka luajtur mbretëreshat, vagabondet dhe Bob Dylanin. Fituesja e dyfishtë e Oskarit do të shkel skenën e Londrës me një vepër avangarde që flet për dominimin seksual, teksa e paralajmëron një lamtumirë nga aktrimi! Pjesë të intervistës së Cate Blanchettit për ditoren Guardian, me gazetarin Andrew Dickson, Telegrafi ua sjell më poshtë. Cate Blanchett hyn në dhomë dhe ulet ...

Lexo më shumë »

Më thuaj sa libra ke, të të them sa i aftë je

Elona Qose Njerëzit që blejnë më shumë libra sesa mund të lexojnë tani mund të përdorin edhe shkencën për të justifikuar shpenzimet. Një studim i fundit, i botuar në mediat amerikane, konfirmon se njerëzit që rriten në shtëpi plot me libra kanë aftësi më të mira artikulimi, komunikimi dhe madje janë edhe më të zotë në veprime matematikore se pjesa ...

Lexo më shumë »