Lajmet

Mësuesja Xufe Gashi nga Obiliqi ka nevojë për ndihmë, i nevojiten 70 mijë euro për shërimin e kancerit ( SHPERNDAJE)

Deri para një viti gjithçka po shkonte mbarë në familjen e mësueses Xufe Gashi nga Kijeva, e martuar në qytetin e Obiliqit, ku edhe jepte mësim në shkollën “Ibrahim Rugova”. Xufa nënë e tre fëmijëve (Argjira, Artasi dhe Loriku) bënte një jetë normale dhe çdo gjë po i shkonte mbarë derisa u diagnostikua me kancer, çka u detyrua të lë ...

Lexo më shumë »

Ramushi bëhet romantik për Shën Valentin, i dhuron buqetë me lule dhe gostit Anitën në “Ditën e të Dashuruarve”

Ramushi tregohet romantik për Shën Valentin Sot (e enjte) në mbarë botën festohet 14 shkurti, e njohur ndryshe si “Dita e të dashuruarve”. Në këtë ditë, shumë prej çifteve zgjedhin të festojnë së bashku, duke uruar dhe bërë dhurata ndaj njëri-tjetrit Duket se në një ditë si kjo, kujdes ka kushtuar edhe kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, i cili ka ...

Lexo më shumë »

Thaçi dekoron Sabri Fejzullahun me Medaljen Presidenciale të Meritave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar këngëtarin, Sabri Fejzullahu. Lajmin e ka bërë të ditur vet presidenti i cili i ka ndarë këngëtarit Medaljen Presidenciale të Meritave, shkruan lajmi.net.“Me Medaljen Presidenciale të Meritave, sot e dekorova një prej këngëtarëve më të pëlqyer të publikun tonë për më shumë se gjysmëshekulli. Gati tërë jetën e tij Sabriu na ka argëtuar ...

Lexo më shumë »

Thaçi: SHBA-së është duke i humbur durimi

Hapja e debatit, në gusht të vitit të kaluar për korrigjimin/ndryshimin/shkëmbimin e territorit mes Kosovës dhe Serbisë bëri që në fjalorin e ditës të rikthehet togfjalëshi “kutia e Pandorës”. Për deklarimet e tij, të cilit rikthyen në debatin e ditës “kutinë e Pandorës”, në një intervistë për Televizionin Shqiptar, ka folur njeriu që 20 vjet më parë, kur ishte vetëm ...

Lexo më shumë »

Haradinaj: Tema e hapjes së kufijve është armiqësore dhe i përshtatet vetëm Vladimir Putinit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka dhënë mesazhe të ashpra kundër ndryshimit të kufijve, gjatë një takimi me familjet e dëshmorëve në komunën e Deçanit. Ai i ka cilësuar si armiq të Kosovës, të gjithë ata që flasin për ndryshimin e kufijve të vendit.Cilido prej nesh, qytetar, mësues, polic, ushtar, deputet apo president, me Kushtetutë janë të obliguar ta mbrojnë  Kosovën e ...

Lexo më shumë »

Më shumë se 30 % e popullatës së Kosovë jetojnë me më pak se 2 euro, paga maksimale është 5000 euro, minimalja 170 euro

Pagat më të larta në Kosovë dhe të ardhurat e ulëta në kategorinë sociale e të pensioneve, shënojnë një  dallim shumë të madh, duke marrë parasysh edhe shkallën e lartë të varfërisë në Kosovë e cila është mbi  30 për qind. Sipas statistikave zyrtare Paga më e lartë në vend 5000 euro e drejtorit të Trustit, Adrian Zalli, për të ...

Lexo më shumë »

Këta njerëz në Kosovë luftojnë për bukën e gojës. A do tu qel mëngjesi?

Kosova është vend i kontrasteve të forta. Sheh pasuri e varfëri ekstreme në çdo cep të këtij vendi që tranzicioni duket se do të zgjasë përjetësisht, shkruan “Kosovarja”. Ndërkohë që sheh vetura të shtrenjta, sheh edhe duar që shtrihen, zëra që lutën, lot që nuk thahen. Varfëria e ka pllakosur një pjesë të mirë të shoqërisë kosovare. Mungesa e punës ...

Lexo më shumë »