Lajmet

Më shumë se 30 % e popullatës së Kosovë jetojnë me më pak se 2 euro, paga maksimale është 5000 euro, minimalja 170 euro

Pagat më të larta në Kosovë dhe të ardhurat e ulëta në kategorinë sociale e të pensioneve, shënojnë një  dallim shumë të madh, duke marrë parasysh edhe shkallën e lartë të varfërisë në Kosovë e cila është mbi  30 për qind. Sipas statistikave zyrtare Paga më e lartë në vend 5000 euro e drejtorit të Trustit, Adrian Zalli, për të ...

Lexo më shumë »

Këta njerëz në Kosovë luftojnë për bukën e gojës. A do tu qel mëngjesi?

Kosova është vend i kontrasteve të forta. Sheh pasuri e varfëri ekstreme në çdo cep të këtij vendi që tranzicioni duket se do të zgjasë përjetësisht, shkruan “Kosovarja”. Ndërkohë që sheh vetura të shtrenjta, sheh edhe duar që shtrihen, zëra që lutën, lot që nuk thahen. Varfëria e ka pllakosur një pjesë të mirë të shoqërisë kosovare. Mungesa e punës ...

Lexo më shumë »

Teoria konspirative e imamit mitrovicas: Vushtrriasi u pagua nga dikush për ta prishur imazhin e hoxhallarëve

Hoxha nga Mitrovica, Fatmir Latifaj, ka komentuar rastin e qytetarit vushtrrias, Sabit Beqiri, të cilin ditë më parë Bashkësia Islame në Vushtrri e detyroi që të paguajë 470 euro për anëtarësinë, para se një hoxhë të falte xhenazen e nënës së tij. Hoxha ka hedhur poshtë rrëfimin e qytetarit nga Vushtria, duke shkuar aq larg sa që thotë se e gjithë kjo është një ...

Lexo më shumë »

Tahiri shpreh keqardhje për sulmin nga qentë endacak ndaj 8-vjeçarit

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka shprehur keqardhjen e tij për sulmin që i ka ndodhur nga qentë endacak 8 vjeçarit L.I., te varrezat e qytetit në rrugën “Kadri Dushi”. Tahiri ka treguar po ashtu se ende nuk kanë marrë asnjë mjet për të trajtuar qentë endacak, ani pse Agjencia e Veterinës dhe Ushqimit të Kosovës është dashur ...

Lexo më shumë »

A ka gjasa për një marrëveshje Kosovë-Serbi?

Analisti i Grupit Ballkanik për Politikat e Zhvillimit, Naim Rashiti, në intervistë për DW, flet sesi do të dukej një marrëveshje finale Kosovë-Serbi dhe pse nuk ka një unifikim ndërkombëtar për këtë marrëveshje. DW: Z. Rashiti ka një debat gjithandej si në arenën ndërkombëtare dhe atë lokale rreth çështjes së Kosovës në raport me Serbinë. Ka qëndrime nga më të ...

Lexo më shumë »

Konjufca: E dhimbshme se si kurrë nuk u vendos drejtësi për vrasjen e Balajt dhe Xheladinit

Në 12 vjetorin e vrasjes së Mon Balajt dhe Arben Xheladinit, të cilët humbën jetën në protestën e vitit 2007, Lëvizja Vetëvendosje së bashku me familjarë, miq e qytetarë, kanë bërë homazhe tek pllaka përkujtimore e vendosur në shesh. Shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca tha se sot janë mbledhur që të kujtojnë jetën dhe veprën e ...

Lexo më shumë »

Kërkesa e re e Daçiq për arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se është e nevojshme që marrëveshja e mundshme që do të arrihet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të garantohet nga vendet më të fuqishme të botës. Këto deklarime kreu i diplomacisë serbe i ka bërë në një intervistë për ‘blic’. Ndër të tjera ai ka thënë se demarkacioni ndërmjet dy ...

Lexo më shumë »

Mirret vendim ndaj pjesëtarit të FSK’së që dyshohet se dhunoi një të mitur

Gjykata Themelore në Gjilan ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh ndaj të dyshuarit M.S, i cili dyshohet se kishte keqpërdorur seksualisht të miturën N.K. Ai sipas njoftimeve të fundit, është pjesëtar i FSK’së, përcjell zeri.info. Gjyqtari i procedurës paraprake në Departamentin e Krimeve të Rënda, pas shqyrtimit të shkresave të lëndës, ka konsideruar se janë përmbushur kushtet ligjore ...

Lexo më shumë »

Polici pranon fajësinë për keqpërdorim seksual të nxënëses

Polici Vesel Veseli e ka pranuar fajësinë për keqpërdorimin dhe abuzimin seksual qe i ka bëre nxënëses nga Drenasi, raporton Insajderi. Burime nga Prokuroria i kane thënë Insajderit se i dyshuari e ka pranuar shumicën e fajit që i ngarkohet. Mirëpo ai po refuzon që ta dorëzojë telefonin e tij të cilin Policia nuk ka arritur t’ia konfiskojë. Në telefonin ...

Lexo më shumë »

E aksidentuara në Prishtinë humb foshnjën nga aksidenti

Goditja nga kamioneta ditën e djeshme në Prishtinë i ka kushtuar me humbje të foshnjës viktimës e cila ishte shtatzënë. Sipas njoftimit të Policisë, vozitësi nga pakujdesia e ka goditur viktimën femër e cila kishte qenë shtatzënë, por kjo i ka kushtuar me humbje të foshnjës, përcjell zeri.info. “Raportohet  i dyshuari mashkull K-Shqiptar gjersa ka qenë duke drejtuar një kamionet ...

Lexo më shumë »