Lajmet

Thaçi: Nuk jam ftuar nga Dhomat e Specializuara…

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar se nuk është ftuar nga Gjykata Speciale, duke pohuar se po të ishte ftuar do t’i përgjigjej ftesës pa hezitim. Artikulli i gazetës serbe ‘Novosti’, ku përmendet edhe emri im si kinse i ftuar nga Dhomat e Specializuara, është i pavërtetë dhe shpifje qëllimkeqe. Nëse do të ftohesha, pa asnjë hezitim do t’i ...

Lexo më shumë »

Kosovari që vdiq nga aksidenti në Zvicër, varroset nesër

H Një aksident komunikacioni që ndodhi të premten pasdite në Göschenen të Zvicrës, i kushtoi me jetë një kosovari nga Lybeniqi i Pejës. 43 vjeçari sipas “20min.ch”, u përplas në kolonën e kamionëve, të cilët ishin ndalur në hyrje të tunelit për shkak të radarit, transmeton Indeksonline. Aksidenti ndodhi dje rreth orës 17:00, derisa shoferi mbeti i vdekur në vend. ...

Lexo më shumë »

Rrjedhje e ujit në Mat 1, askush s’e rregullon prishjen

Në lagjen Mati 1 në Prishtinë, ka disa ditë që ka ndodhur një prishje në rrjetin e ujësjellësit e deri sot askush nuk ka intervenuar për të sanuar një problem të tillë.. Banorët janë të shqetësuar lidhur me këtë prishje, sepse uji ka vërshuar edhe rrugën ‘Muharrem Fejza’, dhe po shkakton probleme edhe për fëmijët të cilët e frekuentojnë çdo ...

Lexo më shumë »

Mësuesja rrah nxënësen, përdori telefonin në klasë

Ky është momenti tronditës kur një mësuese godet një nxënëse në fytyrë në Afrikën e Jugut, për shkak të përdorimit të telefonit. 33 vjecarja e paidentifikuar u zemërua me adoleshenten, pasi thuhet se përkundër paralajmërimit ajo përdori telefonin gjatë një testimit. Vajza 16 vjecare thuhet se u betua se nuk do ta përdorte më duke u rrebeluar dhe përderisa mësuesja ...

Lexo më shumë »

Paqja e bllokuar e Kosovës

Ka 20 vjet që “kriza e Kosovës” shfaqet në titujt e gazetave. Gjendja e staus quo-së ngjan më shumë me një paqe të bllokuar se sa me një paqe të vërtetë. Një prezantim i fakteve. Si këto ditë 20 vjet më parë, në Rambouillet të Francës filloi konferenca ndërkombëtare e paqes për konfliktin që zgjaste disa dekada midis Serbisë dhe ...

Lexo më shumë »

Mjekut dhe profesorit i caktohet sot masa e paraburgimit për rastin e Drenasit

Dy të dyshuarit për rastin e abuzimit seksual të nxënëses 16-vjeçare nga Drenasi, pritet të dalin sot para Gjykatës. Ata do të paraqiten në Gjykatën Themelore në Prishtinë për shqyrtimin e kërkesës së Prokurorit për caktimin e paraburgimit. Profesori Shkëlzën Xhekaj, i cili po dyshohet për keqpërdorim seksual dhe keqpërdorim të pozitës zyrtare është arrestuar dy ditë më parë. Bashkë ...

Lexo më shumë »

Times: Serbia në BE vetëm pas njohjes së pavarësisë së Kosovës

Ndarja e Kosovës është një nga temat që ka ndezur shkëndija tensioni në rajonin e Ballkanit, teksa në mjediset politike flitet për një marrëveshje paraprake Thaçi-Vuçiq për shkëmbim territoresh. Gjithashtu ka aludime për një ndarje klanesh lidhur me këtë çështje, me SHBA-të që raportohet të jenë pro shkëmbimit të territoreve për arritjen e paqes Kosovë-Serbi dhe BE-në që është kategorikisht ...

Lexo më shumë »

Zëvëndës-kryeministri i Kosovës bëhet baba

Jon Gashi erdhi në jetë të hënën më ‪04.02.2019‬. Ai është djali i dytë i zv. Kryeministrit Dardan Gashi dhe bashkëshortes së tij Jehona Gashi. Ata që të dy dolën nga qendra më e madhe spitalore në Kosovë shëndosh e mirë dy ditë pas. “Përvoja me neglizhencën e spitaleve private gjatë lindjes së djalit të parë, Ulkut, na bëri që ...

Lexo më shumë »

Britania e Madhe godet ashpër Serbinë në OKB: Si ka mundësi që nuk kërkoni falje për krimet e luftës

Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Karen Pierce ka bërë kritikuar ashpër Serbinë gjatë fjalimit në të cilin ia përmendi edhe krimet e luftës. Ajo pyeti se si ka mundësi që Serbia të flas për të kaluarën pa kërkuar falje për krimet e luftës? Diplomatja britanike me këtë rast theksoi: “Kam qenë në ...

Lexo më shumë »