Lajmet

Amerika kërcënon Kosovën për taksën

Amerika nuk do ta tolerojë taksën ndaj prodhimeve të Serbisë, njofton Klan Kosova. Këshilli i Sigurisë Kombëtare dhe Departamenti i Shtetit, ua kanë bërë me dije autoriteteve kosovare se tarifa duhet të hiqet sa më parë. Klan Kosova ka siguruar mesazhin prej tetë pikash, ku thuhet se taks është vendosur pa asnjë konsultim me SHBA-të, derisa shprehet zhgënjimi i thellë ...

Lexo më shumë »

20 të plagosur, shumica rëndë nga shpërthimi që tronditi Parisin FOTO

Një shpërthim i fuqishëm  ka tronditur Parisin mëngjesin e kësaj të shtunë.   Nga shpërthimi fatmirësisht nuk ka viktimi, por kanë mbetur të plagosur të paktën 20 persona.   Nëntë prej të cilëve janë në gjendje të rëndë.       Shpërthimi ndodhi në Rue de Trevise, duke shkaktuar panik në zonë.   Banorët e ndërtesës dolën të tmerruar në ...

Lexo më shumë »

Përfundon greva e minatorëve të Trepçës

Minatorët e kombinatit “Trepça”, janë kthyer në vendet e tyre të punës, pas grevës që zgjati një javë në kërkim të plotësimit të kushteve të parashtruara. Lajmin e ka bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Sindikatës së Minatorëve, Shyqri Sadiku. Sadiku tha se është arritur një marrëveshje e përkohshme me ministrin e Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë ...

Lexo më shumë »

VIDEO: Si i marrin shitësit e dyqaneve paratë për policinë?

Emisioni “Drejtësia në Kosovë” sonte transmetoi hulumtimin ekskluziv të lidhjes së policisë në veri të Kosovës me kontrabandistët. Në emision mund të shihni pamjet që ka realizuar ekipi i DNK-së për gjashtë muaj rresht sa është hulumtuar rasti. Për të kaluar një furgon i mbushur me mallra të kontrabanduara, nëpër rrugët dytësore të veriut të Kosovës duhet të bëhet një ...

Lexo më shumë »

Kreu i diplomacisë së Gjermanisë Maas do të angazhohet për liberalizimin e vizave ndaj Kosovës

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli u takua në Berlin me homologun gjerman Heiko Maas. Në fokus të bisedimeve ishte çështja e liberalizimit të vizave dhe e ardhmja e dialpogut me Serbinë. Ministri i jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas (SPD) tha në konferencën e shtypit (10.01), pas takimit me homologun kosovar, Behgjet Pacolli, se e mbështet liberalizimin e vizave ...

Lexo më shumë »

Meta: Vetëvendosja si forcë kryesore politike, të luajë rol të rëndësishëm për forcimin e shtetit të Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka pritur sot në Tiranë liderin e Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurtin dhe nënkryetarin e këtij subjekti politik, Liburn Aliun.  Presidenti Meta ka thënë se tema kryesore e takimit ishte bashkëpunimit midis Kosovës dhe Shqipërisë, në interes të përbashkët dhe të forcimit të perspektivës evropiane jo vetëm të Shqipërisë e të Kosovës. “Kënaqësi e veçantë të prisja ...

Lexo më shumë »

Emigrantët e bllokuar në det, presin të dëshpëruar portin e BE-së

Gjermania tha të martën se mund të marrë disa prej 300 emigrantëve të shpëtuar në Mesdhe në javët e fundit, por dhjetëra të tjerë, duke përfshirë pesë fëmijë, mbetën të bllokuar në det pa asnjë vend evropian që ofron një port për t’i pritur. Sea-Watch 3, një anije e drejtuar nga një grup humanitar gjerman, shpëtoi 32 vetë nga një ...

Lexo më shumë »

Berisha: Vlerësoj qëndrimin e Bushatit për kufijtë e Kosovës, Cakaj vjen në këtë post sepse mbështet ndarjen

Ish- presidenti dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një intervistë për televizionin Ora News ka vlerësuar ish-Ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati, në raport me temën e kufijve të Kosovës. Ai tha se Ditmir Bushati ka qenë katastrofal për sa i përket marrëveshjes me Greqinë, por sipas Berishës shefi i diplomacisë “ka mbajtur qëndrim konkret për sa i ...

Lexo më shumë »

Moti i keq në Europë, rëndohet bilanci i viktimave

Europa vazhdon të mbetet në darën e të ftohtit, që ka shkaktuar bllokimin e qindra personave në rajonin e alpeve, anulimin e një sërë fluturimeve dhe ka shtuar rrezikun e orteqeve vdekjeprurës. Të paktën 13 persona janë vrarë këto dite, një pjesë nga aksidente të lidhura me motin e keq në kontinentin e vjetër, por shumica kanë humbur jetën prej ...

Lexo më shumë »

Meta dekreton ministrat e rinj, por jo edhe Gent Cakajn

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka dekretuar sot katër ministrat e rinj të propozuar nga kryeministri Edi Rama. Kështu Anila Denaj, dekretohet në vend të Arben Ahmetajt si ministre e Financave dhe e Ekonomisë, Besa Shahini, ministre e Arsimit në vend të Lindita Nikollit, Belinda Balluku dekretohet si ministre Infrastrukture në vend të Damian Gjiknurit dhe Elva Margariti, ministre e ...

Lexo më shumë »