Shëndetësi

Studimi i ri: ushqimet fast food mund të shkaktojnë sëmundje të trurit

Një studim i Universitetit Kombëtar Australian (ANU) paralajmëron për një lidhje ndërmjet kalorive të shtuara në ushqimet fast food dhe sëmundjeve të trurit, ndër të tjera edhe demenca. Ekspertët thonë se njerëzit po e “gërryejnë” trurin e tyre nëpërmjet ushqimeve të këqija dhe mungesës së ushtrimeve fizike. Studimi gjithashtu përforcon lidhjen mes dy tipeve të diabetit, i cili shpesh shkaktohet ...

Lexo më shumë »

Këto janë ushqimet që mbrojnë dhëmbët tuaj

Buzëqeshja juaj është gjëja e parë që njerëzit shohin. Nëse doni që të keni dhëmbë të bardhë dhe të bukur atëherë bëni. Ushqimet gjithashtu kanë shumë përfitime për trupin tuaj, dhe për dhëmbët. por ju nuk mund të jeni të vetëdijshëm për përparësitë që mund të kenë për dhëmbët tuaj. Lexoni më poshtë se cilat ushqime duhet të hani për ...

Lexo më shumë »

Pini lëng të karotës çdo ditë për ta ulur shtypjen e gjakut

Shtypja e lartë e gjakut, njohur ndryshe edhe si hipertensioni, shpeshherë mund të lihet pa u diagnostikuar sepse nuk zhvillohen gjithmonë simptoma. Mënyra më e sigurt për ta ditur nëse e keni këtë sëmundje është duke e kontrolluar rregullisht shtypjen e gjakut, transmeton Telegrafi. Nëse kjo nuk trajtohet, mund të shpie në probleme më serioze shëndetësore – si sulmet e ...

Lexo më shumë »

Vaji i hudhrës kundër infeksioneve dhe të ftohtit

Vaji i hudhrës ofron shumë avantazhe për shëndetin. Një nga avantazhet më të mira që ky vaj ofron është se ul temperaturën e lartë duke i dhënë organizmit një arsenal të mirëfilltë kundër sëmundjeve. Hudhra në vetvete është fenomenale kundër mykut dhe infeksioneve. Reputacioni i saj e ka pikënisjen shumë kohë përpara shpikjes së mjekësisë moderne. Me ardhjen e dimrit, ...

Lexo më shumë »

Piu nga 20 kanaçe Red Bull në ditë, ja rezultati

Mary Allwood për katër vite rresht kishte konsumuar pijen energjike “Red Bull”, në masën e barabartë me 17 çokollata “Mars” dhe 16 filxhanë të kafesë. Konsumimi i tepërt i kësaj pije nga ana e saj duket se i kishte dëmtuar mëlçinë sa që mjekët ishin të bindur se nëna 26-vjeçe ishte e varur nga alkooli. Ajo kishte shpenzuar në këtë ...

Lexo më shumë »

Konsumi i pemëve dhe perimeve, përmirëson anën fizike dhe emocionale të njeriut

Nëse konsumoni 10 pemë dhe perime gjatë ditës ju do të përfitoni shumë, thonë dietologët, pasi që kjo përmirëson sidomos anën emocionale dhe atë fizike Një studim i ri tregon se konsumi i sa më shumë pemëve dhe perimeve përmirëson shëndetin e juaj, sidomos zemrën. Sipas këtij studimi, konsumi i mollëve, karotave dhe bananeve ndihmon shumë edhe në shëndetin mendor ...

Lexo më shumë »

Superushqimet – Çka janë dhe cilat janë benefitet e tyre

Superushqimet janë shtesa dietike, shumica me bazë bimore, disa me bazë nga peshkut dhe një spektër i ngushtë janë me bazë nga prodhimet e qumështit. Si të tilla, superushqimet janë tejet nutritive që i bën të jenë të duhurat për një shëndet të mirëfilltë, të cilat efektin maksimal të tyre e arrijnë kur përdoren shtesë me ushqime tjera të shëndetshme, ...

Lexo më shumë »

Ja Pse Nuk Duhet Përdorur Biberin Në Restorant

Mendoni mirë para se herën e ardhshme të përdorni këtë erëz. Edhe pse është logjike të mendosh se tualete i nënshtrohen më së shumti baktereve në restorante, shumica nuk është në dijeni se dy gjërat më të ndotura ndodhen në tavolinë. Rezultatet e studimit të Consumer Safety tregojnë se në vendin e parë për nga ndotja në objektet turistike është ...

Lexo më shumë »

Si Të Luftoni Në Mënyrë Natyrale Kolesterinën?

Nëse nuk dëshironi që në një moment të jetës të mos jeni të varur nga barnat për shkak të kolesterinës së lartë, duhet të rregulloni ushqimin dhe të kryeni me rregull analizat e gjakut. Zgjedhja e duhur për vakte të ushqimit në shumicën e radhëve mund të rregullojë kolesterinë e mirë dhe të keqe, dhe në këtë mënyrë të zvogëloni ...

Lexo më shumë »