Shqiperi

Meta: Vetëvendosja si forcë kryesore politike, të luajë rol të rëndësishëm për forcimin e shtetit të Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka pritur sot në Tiranë liderin e Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurtin dhe nënkryetarin e këtij subjekti politik, Liburn Aliun.  Presidenti Meta ka thënë se tema kryesore e takimit ishte bashkëpunimit midis Kosovës dhe Shqipërisë, në interes të përbashkët dhe të forcimit të perspektivës evropiane jo vetëm të Shqipërisë e të Kosovës. “Kënaqësi e veçantë të prisja ...

Lexo më shumë »

Berisha: Vlerësoj qëndrimin e Bushatit për kufijtë e Kosovës, Cakaj vjen në këtë post sepse mbështet ndarjen

Ish- presidenti dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, në një intervistë për televizionin Ora News ka vlerësuar ish-Ministrin e Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati, në raport me temën e kufijve të Kosovës. Ai tha se Ditmir Bushati ka qenë katastrofal për sa i përket marrëveshjes me Greqinë, por sipas Berishës shefi i diplomacisë “ka mbajtur qëndrim konkret për sa i ...

Lexo më shumë »

Meta dekreton ministrat e rinj, por jo edhe Gent Cakajn

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka dekretuar sot katër ministrat e rinj të propozuar nga kryeministri Edi Rama. Kështu Anila Denaj, dekretohet në vend të Arben Ahmetajt si ministre e Financave dhe e Ekonomisë, Besa Shahini, ministre e Arsimit në vend të Lindita Nikollit, Belinda Balluku dekretohet si ministre Infrastrukture në vend të Damian Gjiknurit dhe Elva Margariti, ministre e ...

Lexo më shumë »