Teknologji

Google Maps po e teston një aplikacion, që ua pamundëson shfrytëzuesve të humbasin rrugën (Foto)

d të shfrytëzohet i ashtuquajturi realitet i zgjeruar, si pjesë e një aplikacioni që jet direktiva, transmeton Telegrafi. Gjë që nënkupton se mund të merrni informata në ekranin e telefonit, pasi të keni aktivizuar kamerën, për të treguar lokacionin se ku ndodheni. Sistem i përafërt me Street View, për navigacion. Krahas mundëisë ‘Directions’, do të shfaqet edhe ‘’Start AR’ që ka ...

Lexo më shumë »

iPhonët e ardhshëm me rimbushës type-c

Apple pritet që sivjet të lansojë tre iPhonët e ri që do të jenë pasardhës të XS, XS Max dhe XR. Gjiganti amerikan është duke menduar që të kalojë në rimbushësit USB-C dhe të heq nga përdorimi rimbushësin tradicional të iPhonëve. Testimi i tyre ka filluar, por deri më tani nuk ka pasur ndonjë vendim për kalim në type-C. Pasardhësi ...

Lexo më shumë »

WhatsApp sjell risinë e shumëpritur

Ka mbërritur në App Store përditësimi i shumëpritur i WhatsApp që tani mbron qasjen me anë të Face ID ose Touch ID. Me versionin 2.19.20 të WhatsApp mund të vendosni që të zhbllokoni aplikacionin vetëm me anë të Face ID ose Touch ID, në bazë të modelit iPhone që keni. Për të aktivizuar këtë opsion, mjafton të hapni WhatsApp dhe ...

Lexo më shumë »

Apple jep një lajm të mirë për ata që duan iPhone

Shefi i Apple-it, Tim Cook, ka paralajmëruar se mund të ulë çmimet e iPhoneve në disa vende për të zgjeruar shitjet dhe për të ndalur humbjet. Të hyrat nga shitja e iPhoneve pësuan rënie në tremujorin e fundit për kompaninë. Kompania për këtë ka fajësuar ngadalësimin e zhvillimit ekonomik në Kinë. Megjithatë, sipas shefit të Apple-it, Tim Cook, klientët po ...

Lexo më shumë »

Ja telefonët Samsung dhe datat kur do të marrin Android 9 Pie

Deri më sot Samsung ka konfirmuar 20 modele të ndryshme ku përfshihen smartfonë dhe tabletë gjithashtu. Pasi vijoi për pak javë testimi beta i Android 9 Pie, Samsung zyrtarisht lançoi sistemin operativ për Galaxy S9 në Dhjetorin e vitit të kaluar. Pak orë pas debutimit. Samsung postoi një axhendë të plotë të përditësimeve në Android Pie për shumë modele Samsung. Deri më ...

Lexo më shumë »

Google Maps sjell funksionin e shumëpritur

Google ka filluar të implementojë funksionin e limiteve të shpejtësisë në Android dhe iOS për disa vende të botës. Shumica e drejtuesve të automjeteve mbështeteshin tek pajisjet GPS të Garmin për të udhëtuar në distanca të gjata dhe për një arsye të fortë: limitet e shpejtësisë. Një funksion i tillë i mungon një prej aplikacioneve më të mira të hartave ...

Lexo më shumë »

Rikthehet virusi në WhatsApp, kujdes mos e bëni këtë

Një nga mashtrimet më të vazhdueshme që ka filluar të qarkullojë përsëri për aplikacionin e njohur të mesazheve, WhatsApp, është se ekziston një version i fshehur premium i quajtur “WhatsApp Gold”. WhatsApp, e cila është në pronësi të Facebookut, shkarkohet falas në Google Play ose Apple Store. Por dy vjet më parë, mashtruesit filluan të sugjeronin se kishte një përditësim ...

Lexo më shumë »

Provat që tregojnë se makinat elektrike nuk eksplodojnë në rast aksidenti (Foto)

Spekulimeve që i shoqëronin makinat elektrike, duket se kanë marrë fund njëherë e mirë Njerëzit janë të bindur se EV mund të eksplodojnë në rast aksidenti, për shkak të natyrës së ndezshme të baterive gjigante, transmeton Telegrafi. Megjithëse ka pasur raste te rrjedhjeve të baterive, që më pas ka shkaktuar ndezjen e flakëve, prodhuesit kanë punuar me përkushtim, që ta ...

Lexo më shumë »

Galaxy S10 do të ketë një tipar sekret të mrekullueshëm

Samsung Galaxy S10 dhe Galaxy S10 + do të kenë bateri masive. Informacioni vjen nga Ice Universe, i cili ka një rekord të shkëlqyeshëm në zbulimin e planeve përfundimtare për Galaxy S9, Galaxy Note 9 dhe iPhone XR, shumë kohë përpara lansimit të tyre. IU thotë se Galaxy S10 do të ketë një bateri prej 3.500 mAh, ndërsa Galaxy S10 ...

Lexo më shumë »

Prodhimi i iPhone-ëve të ri është reduktuar për 10 për qind

Zakonisht të gjithë dëshirojnë të fillojnë vitin e ri mbarë për shkak që ndihmon në vendosjen e ndjenjës së mirë për pjesën tjetër të vitit. Për fat të keq për Apple nuk duket të jetë kështu, pasi një raport i ri nga revista Nikkei Asian Review ka zbuluar se Apple mund të ketë ulur edhe më tej prodhimin e iPhone-ëve ...

Lexo më shumë »