Uncategorized

Thaçi: SHBA-së është duke i humbur durimi

Hapja e debatit, në gusht të vitit të kaluar për korrigjimin/ndryshimin/shkëmbimin e territorit mes Kosovës dhe Serbisë bëri që në fjalorin e ditës të rikthehet togfjalëshi “kutia e Pandorës”. Për deklarimet e tij, të cilit rikthyen në debatin e ditës “kutinë e Pandorës”, në një intervistë për Televizionin Shqiptar, ka folur njeriu që 20 vjet më parë, kur ishte vetëm ...

Lexo më shumë »

Erërat e forta që fryjnë me shpejtësi prej 115 kilometra në orë, bëjnë që aeroplani të mos mund të aterrojë në aeroportin e Londrës

Stuhia e fuqishme Eric ka goditur këto ditë Britaninë e Madhe, dhe raportohet se erërat me shpejtësi prej 115 kilometra në orë janë duke fryrë, ku si pasojë një person ka humbur jetën kur një pemë u shkul dhe përfundoi mbi të. Kjo stuhi ka shkaktuar kaos edhe në trafik, ku shumica e rrugëve janë bllokuar duke bërë që të ...

Lexo më shumë »

Kreu i diplomacisë së Gjermanisë Maas do të angazhohet për liberalizimin e vizave ndaj Kosovës

Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli u takua në Berlin me homologun gjerman Heiko Maas. Në fokus të bisedimeve ishte çështja e liberalizimit të vizave dhe e ardhmja e dialpogut me Serbinë. Ministri i jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas (SPD) tha në konferencën e shtypit (10.01), pas takimit me homologun kosovar, Behgjet Pacolli, se e mbështet liberalizimin e vizave ...

Lexo më shumë »

Meta: Vetëvendosja si forcë kryesore politike, të luajë rol të rëndësishëm për forcimin e shtetit të Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka pritur sot në Tiranë liderin e Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurtin dhe nënkryetarin e këtij subjekti politik, Liburn Aliun.  Presidenti Meta ka thënë se tema kryesore e takimit ishte bashkëpunimit midis Kosovës dhe Shqipërisë, në interes të përbashkët dhe të forcimit të perspektivës evropiane jo vetëm të Shqipërisë e të Kosovës. “Kënaqësi e veçantë të prisja ...

Lexo më shumë »