Zbulojeni a vuani nga shiatiku dhe shërojeni kështu

HomeShendetesi

Zbulojeni a vuani nga shiatiku dhe shërojeni kështu

Zbuloni a vuanii nga shiatiku dhe shërojeni kështu. Tingëllon e pazakonshme, mirëpo njerëzit betohen që ka ndikim. Shiatiku është emri i një si

Këto janë shenjat paralajmëruese të kancerit të tiroides që duhet të njohë çdo grua
Si të bini në peshë dhe të kujdeseni për shëndetin gjatë muajit të Ramazanit
Si të relaksoni qafën e ngurtë në 90 sekonda: Zvogëloni dhimbjen në më pak se dy minuta!

Zbuloni a vuanii nga shiatiku dhe shërojeni kështu.

Tingëllon e pazakonshme, mirëpo njerëzit betohen që ka ndikim.

Shiatiku është emri i një sindrome që është e karakterizuar nga dhimbbjaa dhe që të dërgon drejt nervit shiatik. Nervi shiatik është nervi më i gjatë dhe më i madh në trup, ai është aq i trashë sa një prej gishtërinjve tanë kur arrin në pjesën e shpinës.

Ai pastaj kalon nga pjesa e prapme drejt iijeve dhe poshtë tek këmba nga ku ndahet në gju në dy degë. Çdo këmbë ka nervin e tij shiatik.

Cilat janë simptomat e shiatikut?

Dhimbbjaa nga shiatiku është ndjerë përgjatë nervit shiatik dhe mund të ndihet thellë në pjesën e prapme, me dhimbbjee që shkon drejt shpinës dhe poshtë për në këmbë, nganjëherë edhe në shputën e këmbës. Dhimbbjaa mund të jetë e shoqëruar me ndjesi shpiimi gjiilpëraash “gjemmba” apo mpiirjee dhe nganjëherë nga dobësia muskulare e këmbës.

Format e buta të shiatikut zakonisht kalojnë vetvetiu, mirëpo për rastet e rënda shpesh ndihmojnë recetat shtëpiake Një ndër recetat më të popullarizuara për lehtësimin e vuajjtjeeve është qumështi me hudhër.

Përbërësit:

4 thelpinj të thërrmuar, një filxhan qumësht, mjaltë sipas shijes.

Përgatitja: Hudhrën dhe qumështin qiteni në një tenxhere dhe lëreni të vlojë në zjaarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht. Kur të vlojë, hiqeni nga zjaarri, lëreni të ftohet dhe sipas dëshirës ëmbëlsojeni.

Meqenëse hudhra tëhollon gj akun, nuk duhet që këtë përzierje ta pini më shumë se një herë në ditë, mirëpo edhe kjo është plotësisht e mjaftueshme që t’i lehtësojë dhembbjeet.

Pjesa më e madhe e shiatikut përmirësohet brenda pak javëve dhe nuk rezulton në një dëmmtim të përhershëm. Nëse dhimbbjaa juaj nuk largohet pas disa javëve, duhet të shkoni tek doktori juaj. Nëse ju humbni kontrollin e fshikëzës tuaj ose të zorrëve ose keni dhimbbjee të forta, dobësi të muskujve apo mpiirje, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.